Skip Discover Education Main Navigation

Favorites
Browse the Brain Boosters Gallery

 

  Number & Math Play

Penny Candy
 
Q Back in the days when candy cost just a few cents a piece, Alice was able to buy exactly 100 pieces of candy for a dollar. Some of her candy cost 10 cents a piece; some of her candy cost 3 cents a piece; and some of her candy cost 1 penny for 2 pieces.

How many pieces of each price candy did Alice buy?


 
A 5 pieces of candy at 10 cents a piece equals 50 cents
1 piece of candy at 3 cents a piece equals 3 cents
94 pieces of candy at 2 pieces for 1 penny equals 47 cents
100 pieces equals $1.00

STRATEGY: Guess and check.